Wiosną 2025 roku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stało się miejscem niezwykłego spotkania sztuki, światła i materii. Wystawa „Szklana menażeria” Marty Klonowskiej przeniosła zwiedzających w magiczny świat szklanych stworzeń, gdzie rzeczywistość spotyka się z iluzją.
Artystka światła i formy
Marta Klonowska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek tworzących w szkle. Jej rzeźby, złożone z tysięcy drobnych kawałków kolorowego szkła, ukazują zwierzęta wyjęte jakby z baśni lub starych obrazów. Klonowska inspiruje się głównie malarstwem dawnych mistrzów, odtwarzając na nowo w przestrzeni rzeźbiarskiej postaci zwierząt znanych z klasycznych dzieł sztuki. Jej prace zachwycają nie tylko techniczną perfekcją, ale i niezwykłą delikatnością – wydają się niemal nierealne, jakby stworzone ze światła i koloru, a nie z kruchego, ciężkiego materiału.Szklana opowieść w Orońsku
„Szklana menażeria” w Orońsku to przekrojowa prezentacja twórczości Klonowskiej z ostatnich lat. Wśród eksponatów znalazły się zarówno monumentalne instalacje, jak i kameralne kompozycje, które ukazały niezwykłe bogactwo świata natury widzianego oczami artystki. Zwierzęta ze szkła – psy, koty, króliki, ptaki – stają się tu nie tylko odtworzeniem rzeczywistości, ale też metaforą ulotności, piękna i kruchości istnienia.Wystawa w Centrum Rzeźby Polskiej była niepowtarzalną okazją, aby zobaczyć na żywo prace Marty Klonowskiej, które łączą rzemiosło na najwyższym poziomie z głębokim, emocjonalnym przekazem. Było to także zaproszenie do refleksji nad relacją człowieka z naturą oraz nad samą naturą sztuki – tak trwałej i ulotnej zarazem.